شیراز

شهر راز_شهر باغ_شهر شعر_شهر بهار

بافت قدیمی شیراز
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۳۱  کلمات کلیدی: شیراز ، بافت قدیمی شیراز ، shiraz ، فرهنگ مردم

محله های قدیمی

محله های قدیمی شیراز عبارتند از :محله اسحق بیگ،محله بازار مرغ،محله بالا کفت(کفد)،محله درب شاهزاده،محله درب مسجد نو،محله سر باغ،محله سر دزک(محل زندگی داش آکل یکی ازپهلوان های شیراز)،محله سنگ سیاه،محله لب آب،میدان شاه،محله یهود.(لازم به ذکر هست در شیراز بیش از ٨٠٠٠ یهودی زندگی می کند)

دروازه ها

در قدیم شیراز دارای ۶ دروازه بوده است.در حال حاضر در شیراز دروازه ای بغیر از دروازه قرآن وجود ندارد.اما مردم محل دروازه های قدیمی را  با نام دروازه نام می برند که عبارتند از:

دروازه اصفهان:در نزدیکی پل شاه میر حمزه

دروازه سعدی:در خیابان زند نزدیکی میدان ولی عصر(عج) (ولیعهد)

دروازه قصابخانه:بین فلکه شهید مفتح وفلکه خاتون

دروازه کازرون:در انتهای خیابان قاآنی شمالی

دروازه شاه داعی الی الله: در بلوار سیبویه،ابتدای بلوار خیابان آرامگاه شاه داعی الی الله

خانه های قدیمی:

در شیراز تعداد ١٧٨ خانه تاریخی وجود دارد که ٢ خانه از ان از دوره زندیه و بقیه از دوره قاجار می باشد و ارزش تاریخی آنها از عالی به متوسط ارزیابی می شود.(لازم به ذکر است چندی پیش دو خانه قدیمی تاریخی پیدا شد که گفته می شود خانه سعدی ودیگر خانه حافظ می باشد  که هم اکنون در حال باز سازی می باشند)

 


 
صنایع قطعات الکترونیکی(صقا)
ساعت ٥:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٥  کلمات کلیدی: شیراز ، کارخانه های شیراز ، shiraz ، اقتصاد شیراز

شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران (صقا) با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در امر تولید قطعات الکترونیک و میکروالکترونیک و سیستم های مخابراتی به عنوان بزرگترین بخش تولیدی در زمینه تولید کارتهای هوشمند(مونتاژ ) - مدارات مجتمع هایبرید-(تنها هشت کشور در دنیا قادر به ساخت این نوع مدارات هستن)

مدار چاپی
کابل مخابراتی ژله فیلد(صنعت بدون کارخانه)
سرامبک های پیزوالکتریک
کابل مخابراتی بدون ژله(صنعت بدون کارخانه)

انواع دستگاههای پی سی ام (مونتاژ)

لازم به ذکر هست این شرکت در زمان  پهلوی دوم در شیراز به دست دکتر مولوی که خود یکی از ایرانی ها  ساکن امریکا وداری یک شرکت قطعات الکتر ونیکی در تکزاس بود ساخته شد بنا به دعوت شخصی شاه در بازدیدی که از امریکا داشت از دکتر مولوی این کارخانه بوجود امد ولی متاسفانه بعد از انقلاب با رفتاربد تعداد از ......... دکتر مولوی برای همیشه از ایران رفت. این شرکت که برای تامین کلی قطعات الکترونیکی برای صا شیراز که در کنار همین کارخانه واقع است بوجود امد ولی بعد از انقلاب از یک شرکت تولیدی به یک شرکت مونتاژ کنند وگاهی هم واسطه تبدیل شده است.

نشانی:میدان صنایع بلوار دکتر حصابی


 
صا شیراز
ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٤  کلمات کلیدی: شیراز ، shiraz ، کارخانه های شیراز ، اقتصاد شیراز
شرکت صا شیراز یکی از ۶ شرکت تشکیل دهند صا ایران می باشد.که در سال ١٣۵٠تاسیس شده است.
شرکت صنایع الکترونیک شیراز به عنوان یکی از شرکت های تخصصی صا ایران در زمینه انجام تحقیقات، طراحی ، تولید و تأمین محصولات و خدمات در حوزه های مختلف فناوری الکترونیک (الکترونیک دریائی، الکترونیک موشکی، الکترونیک هوائی و کنترل، الکترونیک پزشکی، الکترواپتیک و لیزر، رادار، جنگهای الکترونیک (جنگال)، لامپهای مایکروویو، مراکز سوئیچ تلفن، تجهیزات اندازه گیری و اندازه شناسی (کالیبراسیون) و الکترونیک مصرفی، با تکیه بر پتانسیل درونی و فرصت های محیطی و با مشارکت شرکت های داخلی و خارجی در سطح ملی و فراملی خود را پیشگام و در سایر حوزه های تخصصی شرکت های وابسته صا ایران و طرحها و پروژه های فراشرکتی خود را همکار و همراه می داند.
شرکت صنایع الکترونیک شیراز اعتقاد دارد که انجام مأموریت و دستیابی به اهداف امری است که می بایستی توسط مدیران، کارشناسان و سایر کارکنان سازمان صورت گیرد. لذا برای توسعه و ارتقاء آنان در ابعاد مختلف اهمیت ویژه ای قائل است.
شرکت صنایع الکترونیک شیراز در این راستا تأمین نیازمندی های نیروهای مسلح را در اولویت قرار داده و در عین حال تأمین نیازمندی های سازمان های کشوری و عموم مردم و نیز بازار خارجی (صادرات) را در حوزه های مرتبط مورد توجه قرار داده است. شرکت صنایع الکترونیک شیراز برای تأمین نیازمندیهای مشتریان و کسب رضایت آنان و توسعه سهم بازار داخلی و خارجی خصوصاً کشورهای آفریقائی، آسیائی و خاور میانه جایگاه ویژه ای را قائل است و در این راستا از شیوه های جدید مدیریت سازمان و توسعه نظام مدیریت کیفیت و بهبود و ایجاد تحول در حوزه های مختلف به عنوان ابزارهای کارآمد استفاده می نماید. در این راستا شرکت صنایع الکترونیک شیراز در مقابل شرکت صنایع الکترونیک ایران نهادهای نظارتی و نیز نیروهای مسلح و سایر مشتریان پاسخگو بوده و به گونه ای که تصویری روشن، شفاف، پاسخگو و بالنده از شرکت صنایع الکترونیک شیراز در اذهان سازمان های ذیربط و جامعه تداعی نماید و ارزیابی آنها در این خصوص همواره یک ارزیابی مثبت و رو به رشد باشد. 
(لازم به ذکر است که بیشتر تولیدات این شرکت تحقیقاتی بود وجنبه تولید انبو را ندارد.
این شرکت در زمان پهلوی دوم برای ایجاد قطب الکترونیک اسیا و ساخت چرخ بال(هلیکوپتر) و تولید انواع موشک های دراگون و تاو (که هردو موشک در زمان شاه دیپلم افتخاری  از شرکت های اصلی دریافت کردن) و موشک های قاره پیما ساخته شد ولی بعد از انقلاب بخاطر تحریم های فراوان و مدیریت اشتباه این شرکت به یک شرکت تحقیقاتی تبدیل شده است.بعد از انقلاب نیز قرار بر قطب الکترونیک بودن شیراز برای ایران بود ولی با گذشت زمان وفشار های فراوان اصفهانی ها در وزارت دفاع قسمت های بزرگی از شرکت صا شیراز به اصفهان انقال یافت)
نشانی میدان صنایع الکترونیک

 
سیبویه
ساعت ٦:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱۸  کلمات کلیدی: شیراز ، سیبویه ، shiraz
سیبویه، نامش عمروبن عثمان بن قنبر و کنیه اش ابوالبشر و از بردگان بنی حارث بن کعب بود.سیبویه عالم  معروف ایرانی در نحو زبان عربی و مولف کتاب مشهور ((الکتاب))(نخستین ومعتبرترین کتاب در نحو عربی)متولد بیضا(انشان) بوده ولی تاریخ زندگی او بدرستی معلوم نیست.
درباره واژه سیبویه تعبیرات مختلفی شده است .فیروزآبادی مؤلف قاموس درباره معنای نام او می گوید: (سیبویه یعنی بوی سیب)ولی عدهای هم گفتن این واژه به معنی کسی هست که همیشه خیلی خوشبو بوده است.
او در جوانی به بصر رفت و نزد علمای آنجا به خصوص خلیل ابن احمد تحصیل کرد. وی علاوه بر این که از خلیل درس می گرفت نزد اساتید دیگری مانند عیسی بن عمر و یونس به شاگردی نشست و لغت را هم از ابو خطاب اخفش فرا گرفت. آنگاه به تألیف کتابی در نحو پرداخت که (ابن ندیم) درباره آن می نویسد (نه پیش از وی کسی مانند آن را تألیف نموده و نه بعد از او کسی تألیف خواهد کرد)
سپس به نزد یحیی بن خالد برمکی در  بغداد رفت. در انجا به مناظره با ((کسایی)) در مورد مسله زنبوریه  پرداخت .در این مناظره به نا حق((کسایی)) (که معلم امین و مامون پسران هارون الرشید بود) برتر دانستند.سیبویه از این حق کشی ناراحت شد و به شیراز برگشت.و به دلیل بیماری روحی و عصبی در گذشت.
سیبویه در سال 180، در سن چهل سالگی درگذشت و در گورستان باهلیه مدفون شد. ابتدا بر قبر او سنگ سیاهی بود که در دکانی در دروازه کازرون قرار داشت و به سنگ سیاه معروف است.تا اینکه در سال ١٣۵٣ خورشیدی  به مناسبت دوازدهمین قرن در گذشت سیبویه کنگره ای در شیراز بر گزار شد و ارامگاه جدید او را در سال ١٣٣۶ خورشیدی ساختند.
برای رسیدن به ارامگاه سیبویه ساده ترین راه از طریق دروازه کازرون و بعد از عبور از مقابل امامزاده سید تاج الدین غریب(ع) و طی مسافتی در حدود ٨٠٠ متر می توان به ارامگاه سیبویه رسید این ارامگاه همان ارامگاهی است که انجمن اثار ملی در سال ١٣٣۶ ساخته است

 
موزه های شیراز
ساعت ٦:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٠  کلمات کلیدی: موزه ها ، شیراز ، shiraz ، فرهنگ مردم

                            موزه تخت جمشید

ساختمان موزه تخت جمشید قدیمی ترین بنای ایران است که بازسازی شده و به موزه اختصاص یافته است. این بنا یکی از مجموعه کاخ های تخت جمشید است که حدود 2500 سال پیش توسط سلسله هخامنشی بنا شد. قسمت هایی از این بنا که فعلاً به عنوان موزه مورد استفاده است، شامل یک ایوان، دو گالری و یک تالار است. در ایوان موزه که در سمت شمال ساختمان واقع شده و ورودی موزه در آن قرار دارد، دو جرز ( دیوار اطاق و ایوان ، پایه ی ساختمان که از سنگ و آجر سازند) سنگی عظیم یک پارچه به ارتفاع تقریبی هشت متر و عرض 20/1 متر به وزن حدود 80 تن در جلو و طرفین قرار دارد. هر یک از این دو جرز بزرگ ترین سنگ یک پارچه ای است که در تخت جمشید به کار رفته است. سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سرنگه می دارد. پایه این ستون ها اصلی و به شکل زیبا و بسیار جالب از سنگ خاکستری حجاری شده است. برخی از آثار دوره هخامنشی که در قفسه های تالار هخامنشی قرار دارد شامل موارد زیر است: 
مهره های دوره هخامنشی: در سال 1337 هشت مهره چشم ساده به رنگ های زرد، سیاه، قهوه ای روشن و قهوه ای تیره در اندازه های مختلف ( به قطر 3،4،5،6 سانتی متر) در تخت جمشید به دست آمد.
گل نبشته های تخت جمشید: در سال 1313 تعداد 30 هزار گل نبشته در اتاقی از هخامنشیان که درِ آن تیغه شده بود، یافت شد که اسناد خزانه تخت جمشید و بیشتر در اندازه 8×4×2 سانتی متر است. بر این گل نبشته ها با خط ایلامی، اسناد را نوشته اند. 
چشم گاو و گوش گاو سنگی ، پنجه و سر شیر از سنگ لاجورد، مگس پران، خنجر ، شمشیر ، سرنیزه ، پیکان ، قرقره بالا بر فلزی ، بشقاب، سینی ، لیوان ، گلدان و هاون سنگی ، قسمتی از پرده های سوخته تخت جمشید، گل میخ طلا، کتیبه حرم خشایار شاه با ترجمه به زبان فارسی و انگلیسی، کُرنا ( شیپور) ، مِجمر ( آتشدان ) فلزی، خشت لاجوردی پیدا شده در سال 1334 ، زینت آلات طلا و نقره و... 
از دیگر اشیای تالار هخامنشی می توان به موارد زیر اشاره نمود: پیکره شکسته سنگی دو گاو، مجسمه نیمه تمام سگی که نشسته در سال 1332در تخت جمشید کشف شد ، پنجه عقاب ، جای پاشنه در، ته ستون ، شال زیر ستون با کتیبه ای در سه خط، سه ستون هخامنشی، سرستون گاو، مجسمه سنگی کوچک نیمه تمام، خمره های بزرگ سفالی، نقش یک نفر که زنبه ( زنبق ) ای را حمل می کند و ... موزه تخت جمشید در روز 28 اردیبهشت 1381،( مصادف با 18 ماه مه 2002، روز جهانی موزه) افتتاح شد

........................................................

موزه ساسانی

 

ضرورت تشکیل موزه ای متناسب با ارزش های عصر ساسانی در مجموعه ای به همین نام که قدمت آن به سال 260 م. می رسد، در سال 1317 شمسی توسط پروفسور گیرشمن مطرح شد. ساختمان این موزه از دو بخش تشکیل شده ؛ بخشی متشکل از یک سالن بزرگ به مساحت 91 متر مربع و بخش دیگر که خود یک بنای تاریخی محسوب می شود. این موزه در سال 1317 تأسیس شد و بعدها به عنوان مقر هیأت حفاری مورد استفاده قرار گرفت. هم اکنون اشیای موجود در موزه شامل قطعاتی از موزائیک های ایوان ، موزائیک و گچبری های کاخ ها، سنگ های حجاری شده، کوزه و سفال های عصر ساسانی و دوره اسلامی است که طی 10 فصل کاوش در قسمت های مختلف به دست آمده است.
................................................................
موزه کریم خان زند(موزه پارس) 

 

اشیا و آثار موزه کریم خان زند به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی تا دوران معاصر تعلق دارد. اشیا و آثار پیش از تاریخ شامل سفالینه ها، مفرغینه ها، و ابزار و ادوات شکار، جنگ و زینت آلات است. از سفالینه ها می توان به سفال های هزاره دوم پیش از میلاد که از حفاری های علمی " تل ضحاک" فسا به دست آمده اشاره نمود و در میان مفرغینه ها باید به اشکال ترکیبی انسان و حیوان، بت ها و علامت های نذری لرستان اشاره کرد که در هزاره اول پیش از میلاد آفریده شده اند. از تمدن هخامنشی و ساسانی، مسکوکات ( سکه ها ) ساسانی تا عهد حاضر، مجموعه ای با ارزش را تشکیل داده که از اهمیت ویژه برخوردار است. از قرون نخستین اسلامی قرآن ها و ظروف سفالی ارزشمند در موزه وجود دارد. یکی از قرآن ها به خط کوفی و بازمانده از قرن سوم هـ . ق است که روی پوست آهو نوشته شده و بعضی از صفحات آن مُطّلا است. علاوه بر این قرآن های بسیار نفیس و ارزشمند از قرون هفتم و هشتم هـ . ق در این موزه نگهداری می شود. از میان ادوات فلزی، با ارزش ترین آنها شمشیر شاه صفی و کریم خان زند است. این شمشیرها از فولاد و دسته آنها از عاج است. خلاقیت هنرمندان صفویه، زند و قاجار از آثار لاکی چون جعبه آرایش، قاب آینه، قلمدان و جلد کتاب، چشم را خیره می نماید.علاوه بر نقاشی های سطوح داخلی عمارت، تابلوهای رنگ و روغن که روی بوم نقاشی شده، فضای طاقچه ها را پر کرده است

تلفن 

2224151

نشانی:میدان شهد(میدان شهرداری)ا، رو به روی ارگ کریمخانی

 ................................................. 

موزه قاجار در عمارت نصیر الملک

 

 

موزه قاجار که در عمارت تاریخی نصیر الملک راه اندازی شده، به آثاری از دوره قاجار اختصاص دارد. این آثار گونه های متنوعی از کاسه های چینی منقوش، جعبه های لاکی، مرقـّعات ( نامه های ) خطی، پوشاک سنتی، قاب های آینه، جلد کتاب و ظروف فلزی و... را در برمی گیرد.
..............................................
موزه نارنجستان قوام

این موزه که در عمارت نارنجستان قوام واقع است، قسمتی از مجموعه قوامی شیراز است که بین سال های 1257 و1267 هـ.ق مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل شد. کیفیت معماری ، آجرکاری و کاشی کاری بدنه ها، حجاری های ازاره، کارهای چوبی ، آینه کاری ها، شیشه کاری ها ، گچبری ها، نقاشی ها و دیگر تزئیناتی که در این بنا به کار رفته ، این ساختمان را به صورت موزه هنرهای عصر خود در شیراز درآورده است. در این موزه ظروف منقوش سفالی، لعابی، فلزی و ... به نمایش در آمده است.

تلفن: 2229277 و 2224381

نشانی:خیابان لطفعلی خان زند، بعد از محله درب شیخ

..................................................................

موزه نظامی عفیف آباد

 

موزه نظامی در عمارت تاریخی عفیف آباد به وسیله سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1370 افتتاح شد. این موزه سیرتحول سلاح های سرد و گرم شامل سلاح های خود کار و نیمه خودکار، شمشیر، نیزه، خنجر، کلاهخود، زره، تفنگ های سرپر و شکاری و انواع مسلسل و ... از دوره صفویه تا انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشته است. از جمله آثار قابل توجه می توان به تفنگ تک لول فتحعلی شاه قاجار، تفنگ دولول ناصرالدین شاه، تفنگ موزر اهدایی امپراتور آلمان به مظفر الدین شاه و تفنگ موزر اهدایی دولت فرانسه به مظفرالدین شاه، مسلسل رئیسعلی دلواری و مجموعه تفنگ های میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش اشاره کرد. در فضای باز این باغ نیز توپ های ساخت ایران از دوره های مختلف به نمایش در آمده است. و دو عدد تانک شرمن امریکای یادگاری از جنگ جهانی دوم دیده می شود

تلفن: 6266541و 6267343

نشانی: بلوار ستارخان، رو به روی خیابان عفیف آباد

...........................................................

موزه سنگ های تاریخی هفت تنان
موزه سنگ در تکیه هفت تنان از بناهای کریم خان زند، در دامنه کوه تخت ضرابی ( کوه چهل مقام) قرارگرفته است. از دیدنی های این عمارت تالاری است که سقف آن بر دو ستون بزرگ یکپارچه استوار شده و در طاقچه های بالایی آن ، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده و از شاهکارهای نقاشی دوران زندیه محسوب می شود. این مجموعه در سال های 1336 و 1337 شمسی توسط نقاش و هنرمند شادروان " محمد باقرجهان میری" تعمیر و تجدید شد. این پنج مجلس به ترتیب عبارت اند از: درویشی با تبرزین و کشکول، نقش حضرت موسی در حال شبانی، منظره شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش حضرت ابراهیم ، و نقش درویش جوان. سنگ های موجود دراین موزه متعلق به سده های سوم تا یازدهم هـ . ق است که با انواع خطوط کوفی ، ثلث ، نستعلیق دیوانی، توقیع، تعلیق- نسخ و ... به طرز زیبایی تزیین شده است.
...............................................
موزه شاهچراغ( ع )
موزه شاهچراغ (ع) از آثار وقفی مردم به این آستانه مبارک ، تشکیل شده است. همچنین وسایل شخصی شهید محراب" آیت الله دستغیب"، از جمله پوشاک، دفتر و ... نیز در یک رواق ( آستانه ) به نمایش گذاشته شده است. آثار موزه شاهچراغ شامل مجموعه ای از قرآن های مجید و نسخ خطی ، آثار سفالی از دوره پیش از تاریخ و دوران اسلامی، چند نمونه ظرف سنگی پیش از تاریخ ، پارچه و پرده سوزن دوزی ، آثار شیشه ای شامل انواع لاله ، چراغ ، شمعدان و انواع گلاب پاش و...، ظروف چینی ، ظروف فلزی شامل آفتابه لگن ، پیه سوز، سینی ، قندیل برنجی و ... و تعدادی مجسمه کوچک است. از اشیای قابل توجه موزه ، دو لنگه در قدیمی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع ) است که سال 1289 هـ. ق توسط " ظل السلطان" به آستان مبارک هدیه شد. این در با ارتفاع آن سه متر و عرض دو متر ، از چوب گردو ساخته و با نقره روکش شده است
.................................................
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز

موزه تاریخ طبیعی در اسفند 1353 تأسیس شد ، و در اسفند 1359به ساختمان کنونی انتقال یافت.در بخش جانورشناسی موزه 2500 نمونه از بی مهرگان و در قسمت مهره داران، دوزیستان و خزندگان و پرندگان، انواع گوناگون آنها جمع آوری شده است. در بخش گیاهان زینتی و دارویی بیش از 60 گونه گیاه دارویی، در بخش زمین شناسی فسیل ماهی با عمر70 میلیون سال ، کانی های زینتی، انواع سنگ ها و فسیل ها قرار دارد. این موزه همچنین دارای بخش آناتومی، تکنولوژی، هنر، کارگاه فنی و تاکسیدرمی و بخش سمعی و بصری و کتابخانه است

تلفن : 7269040و 7270030

نشانی : بلوار مدرس، خیابان آزادگان

............................

برگرفته از سایت شهرداری شیراز http://eshiraz.ir/

 


 
روز سعدی
ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱  کلمات کلیدی: سعدی

امروز روز بزرگداشت سعدی ودر ارامگاه سعدی مراسم یادبودی برگزار می شه این روزا شیراز حال وهوای دیگه داره اخه   ماه اردیبهشت ماه شیراز هست