شیراز

شهر راز_شهر باغ_شهر شعر_شهر بهار

حمام وکیل
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/٢٠  کلمات کلیدی: شیراز ، حمام وکیل ، shiraz

یکی از زیبا ترین و کامل ترین حمام های خزینه ای ایران حمام وکیل می باشد.این حمام در جنوب غربی مسجد وکیل واقع شده است. این حمام دارای زیربنای 1350 متر مربع می باشد و از آجر ،آهک،سنگ وساروج ساخته شده است

حمام از سه قسمت رختکن، سالن اصلی حمام و خزینه تشگیل شده است.

یکی از شاهکارهای هنری دوره زندیه در سقف این حمام نهفته می باشد. در سقف این رختکن نقشهای بر جسته ای به وسیله آهک ایجاد شده است که بصورت بسیار زیبا و با ظرافتی هنر مندانه اهک بری شده است که شامل نقش های زیر می باشد:

1 صحنه معراج حضرت رسول(ص)2صحنه سلطان سنجر و پیر زن3 صحنه دیدار شیرین و فرهاد 4 صحنه دیدار بیژن و منیژه 5 صحنه به چاه انداختن یوسف (ع)(این صحنه بر روی تاقهایی است که از درگاه وردی وارد رختکن می شود)6 صحنه عشق بازی شیخ صنعان ودختر نصرانی 7 صحنه قر بانی کردن حضرت اسماعیل(ع) توسط حضرت ابراهیم (ع) 8 صحنه شستسوی شیرین در چشمه9 شمایل حضرت علی (ع) و ذوالفقار ایشان 10 صحنه بیرون اوردن یوسف(ع) از چاه

در سالن اصلی آن چهار ستون سنگی یک تکه و سقفی طاق مانند است که دارای نور گیر هایی برای روشنایی سالن می باشد

خزینه حمام هم شامل استخر آب سرد ، استخر اب گرم و استخر آب ولرم می باشد


 
کوه قلعه بندر
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۸  کلمات کلیدی: شیراز ، shiraz ، کوه قلعه بندر

به فاصله سیصد قدمی آرامگاه سعدی در سمت راست بلوار روبروی باغ جهان و دلگشا ، کوه کوچک قلعه بندر واقع است.(علت این نام گذاری معلوم نیست)

برفراز این کوه شهرداری شیرازی پارکی زیبای بوجود اورد،بعلت ارتفاع این کوه منظره کل شیراز قابل دید است که درشب زیبای خاصی دارد .

در بالای این کو بغیر از این پارک آثار قلعه ای بلند با چند حجاری وجود دارد وسه چاه قدیمی از دوران هخامنشیان وساسانیان وجود دارد، که مشهور ترین آن چاه قلعه بندر است که دارای ژرفای٣/٩٧و قطره۴*٢٠/٣ متر می باشد.در پایین و جنوب خاوری کوه قسمتی از کوه را تراشید و صاف کردن و به صورت سر سره درآورده اند که مردم آن را سرسرک می نامند.(در منابع تاریخی امد است که این سرسره را برای کودکان لطفعلی خان زند ساخته اند)

برای بالا رفتن  از این کوه و دیدین این پارک راهی در روبروی باغ جهان وجود دارد


 
باغ وحش شیراز
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/٥  کلمات کلیدی: باغ وحش ، شیراز ، shiraz

تنها باغ وحش استان پارس  در فاصله ٢٠ کیلو متری شیراز (جاده شیراز به آباده) قرار دارد .این باغ وحش تا چند سال پیش در باغ ملی در چهار راه حافظیه کنار ورزشگاه حافظیه قرار داشت .ولی بخاطر تاریخی بودن این پارک آن را به مکان فعلی جابه جا کردن مدیرت این باغ وحش را سیروس قهرمانی بر عهد ه دارد.

در این باغ وحش گونه های حیوانی از آسیا و افریقا نگه داری می شود


 
ارگ کریمخانی
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱  کلمات کلیدی: ارگ کریمخانی ، شیراز ، بافت قدیمی شیراز ، shiraz

در مرکز شهر شیراز قلعه ای بزرگ و چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج آن نقش و نگارهایی ساده و زیبای بوسیله اجر به ارتفاع حدودا 15 متر پدید امده که نظر هر بینده ای را به خود جلب می کند.این ساختمان زیبای اجری که با عظمت در کنار میدان شهدا(شهرداری) ایستاده است ارگ کریمخانی است.محل زندگی خان زند وخاندان زند.ارگ دارای چهار برج می باشد که ارتفاع برج ها از دیوار ارگ بلند تر است.لازم به ذکر است برج جنوب خاوری بعلت نشست کژ شد.

در ورودی  ارگ که دری چوبی ساخته خاندان قدرت است در سمت خاوری ساختمان واقع شده است در بالای در وردی نقاشی بروی کاشی هفت رنگ وجود دارد که کشته شدن دیو سپید به دست رستم دستان را نشان می دهد.

حیاط ارگ به شگل مستطیل دارای درازای 120 متر در پهنای 100 متر می باشد.در اطراف و میانه آن حوض های بزرگی با آبنما های زیبا به چشم می خورد.درختان نارنجی که در حیاط دیده می شود دارای عمری داراز می باشند که بعضی از آنها بیش از 200 سال عمر دارند.ودرفصل بهار با شگوفه های بهار نارنج عطر وفضای دلنشین به حیاط ارگ می دهند.

ارگ دارای سه شاه نشین در سمت های باختری، جنوب و شمال می باشد.شاه نشین شمالی مخصوص زمستان می باشد و شاه نشین باختری مخصوص بهار و شاه نشین جنوبی مخصوص فصل تابستان می باشد.در دوسمت و پشت هر شاه نشین اتاقها وایوان هایی قرار دارد.

در سمت باختری ارگ تالار اصلی و منزل رسمی واستراحتگاه کریمخان زند قرار داشته است.تالاری که فعلا دوستون چوبی بلند در جلو آن وجود دارد که در زمان کریم خان دارای دوستون سنگی یک پارچه بوده است که اغا محمد خان قاجار این دوستون را برای ساخت کاخ گلستان به تهران منتقل کرده و به جای آن این دو ستون چوبی را کار گذاشته است.

در سمت خاوری ارگ در ورودی ارگ قرار دارد.این قسمت تنها قسمتی است که در آن تالاری ایجاد نشده است.در این قسمت دیواری بلند وجود دارد که بین این دیوار و دیوار خارجی ارگ فاصله ای به اندازه دالان ورودی ارگ را بوجود اورد. که در این فاصله چند ساختمان وجود دارد.در شمال این دالان حیاطی کوچک وجود دارد که در گذشته دارای چند اتاق بوده است.این اتاق ها مقر و منزل خدمتگذاران و نگهبانان ارگ بوده است ولی در حال حاضر این حیاط متروک می باشد.

در جنوب دالان حمام خصوصی ارگ قرار دارد و برای رفتن به داخل آن باید از دری که در جنوب خاوری قرار دارد استفاد کرد. حمام از سه قسمت تشگیل شده است رختکن ،سالن و خزینه(دو خزینه وجود دارد که یکی از دیگری کوچک تر می باشد)تشگیل شده است.آب حمام از حوض که در پشت بام حمام بوده است تامین می شده است. وجود این حمام در قسمت جنوب خاوری باعث نشست برج این قسمت ارگ و کژ شدن این برج شده است.

ارگ کریم خانی ساختمانی مجلل است که اتاق های آن با نقاشی های زیبای تزیین شده است.اما از سال1315تا1345به عنوان زندان شهربانی مورد استفاده قرار گرفته . که باعث شد همه آثار نقاشی ها ومقرنس کارهای آن با گچ پوشیده و دود گرفته شود.بیشتر اتاق ها و تالارهای آن با سقف کاذب ودیوارهای به صورت سلول های کوچکی در آمد.بخاطر همین موضوع مردم شیراز به ارگ کریم خانی زندان کریم خان هم می گویند. هم اکنون بسیاری از اتاقها وتالارهای ان مرمت شده که نمونه ای از معماری زیبای دوران زندی را نشان می دهد