شیراز

شهر راز_شهر باغ_شهر شعر_شهر بهار

چاه مرتاض علی
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٩  کلمات کلیدی: شیراز ، بافت قدیمی شیراز ، shiraz ، چاه مرتاض علی

چاه مرتاض علی کمی بالاتر از تخت ضرابی به سوی خاور و در کوه چهل مقام  قرار دارد. برای رفتن  به انجا باید  پلکان  کهوار دید را که از بوستان کوه پایه شروع می شود  را پیمودبعد از رسیدن به گهواره دید(البته به تازگی راه ماشین روی را به این منطقه ایجاد کرده اند) پیاده از طریق راه سنگلاخی در بالای کوه به طرف خاور گهواره دید(گهواره دیو) حرکت کرد  بعد از حدود ٧٠٠ متر به جای زیبا که چاه ای و چند ساختمان قدیمی به سبک معماری صفوییه در ان واقع است می رسید به این منطقه و چاه واقع در ان  چاه مرتاض علی می گویند.

چاه مرتاض علی شامل چندین اتاق و ساختمان است  که با ساروج  ساخته شده است.

در زیر طاق نمای این ساختمان چاه و سر دابه مانندی وجود دارد. که بصورت کژ در دل سنگ کوه ایجاد شده است و داری پله های نا همواره که گذر تاریخ را بخوبی نشان می دهد  و شیبی  تند و دهنه ای تقریبا تنگ  می باشد.در انتهای ان محوطه ای است تقریبا باز   که اب چکی حوض را پر می کند و هوای خنکی دارد .

باستان شناسان می گویند این چاه و ساختمامن های ان از زمان پیش از اسلام بجا مانده است و گویا در ان زمان محل عبادت زرتشتیان بود که بعد از اسلام محرابی به ان اضافه شده است در گذر زمان این مکان به عبادت گاه عرفا و مرتاضان تبدیل شد است و عرفا و مرتاضان بسیاری در این مکان به ریاضت و عبادت خدا مشغول شده اند.

یکی از این مرتاضان مرتاض علی بوده که سالهای زیادی در این مکان به ریاضت و عبادت خدا مشغول بوده. گویند بعد از مرگ پیکر او را در داخل چاه خاک کرده اند و علت نام گذاری این مکان وجود ارامگاه او درون چاه می باشد.

اما گروهی می گویند که این مکان قدم گاه حضرت علی (ع) بوده است و به ان چاه مرتضی علی (ع) می گویند. اما از نظر تاریخی این  فرضیه قابل اثبات نمی باشد و احتمال این جریان بسیار ضعیف می باشد.