سیمین دانشور

سیمین دانشور (زاده ٨ اردیبهشت سال 1300 خورشیدی در شیراز سن:۸۸ سال) نویسنده و مترجم ایرانی است. وی نخستین زن ایرانی است که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت.مهم‌ترین اثر او رمان سوشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده استو از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران محسوب می‌شود. دانشور همچنین عضو و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران بود.

 او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را مدرسه انگلیسی مهر ایین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ ادبیات به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفت.

دانشور، پس از مرگ پدرش در 1320شمسی، شروع به مقاله‌نویسی برای رادیو تهران و روزنامهٔ ایران کرد، با نام مستعار شیرازی بی‌نام.

در 1327مجموعهٔ داستان کوتاه اتش خاموش را منتشر کرد که اولین مجموعهٔ داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده‌است. مشوق دانشور در داستان‌نویسی فاطمه سیاح، استاد راهنمای وی، و صادق هدایت بودند. در همین سال با جلال ال احمد، که بعداً همسر وی شد، آشنا شد.

در 1328با مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. عنوان رسالهٔ وی «علم‌الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» بود (با راهنمایی سیاح و

بدیع الزمان فروزانفر

).

دکتر سیمین دانشور به سال 1329زمانی که در اتوبوس نشسته بود تا راهی شیراز شود با جلال آل احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شددر همین سال با آل‌احمد ازدواج کرد. دانشور در 1331با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر داستان‌نویسی و نزد فیل پریک نمایش‌نامه‌نویسی آموخت.در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور که به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.

پس از برگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت تا این که در سال 1338 استاد دانشگاه تهران در رشتهٔ باستان شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیش از مرگ آل‌احمد در ۱348، رمان سَووشون را منتشر کرد، که از جملهٔ پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است.در 1358 از دانشگاه تهران بازنشسته شد. از سیمین دانشور همواره بعنوان یک جریان پیشرو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نامبرده می شود

/ 3 نظر / 29 بازدید
ناهید

سلام مرسی از اطلاعات جالبی که می دی.[لبخند][گل]

نرگس گ.

سووشون از بهترین رمانهایی بود که در جوانی[لبخند] خوندم و هنوز دوستش دارم.[گل]

نرگس گ.

درود بر داریوش عزیزم. شما را با افتخار لینک کردم. به نام شیراز. داریوش جان این سنت قدیمی را رعایت کن و سن خانومها رانپرس [چشمک] خانومها همیشه جووووون هستند. [چشمک][گل]