ارگ کریمخانی

در مرکز شهر شیراز قلعه ای بزرگ و چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج آن نقش و نگارهایی ساده و زیبای بوسیله اجر به ارتفاع حدودا 15 متر پدید امده که نظر هر بینده ای را به خود جلب می کند.این ساختمان زیبای اجری که با عظمت در کنار میدان شهدا(شهرداری) ایستاده است ارگ کریمخانی است.محل زندگی خان زند وخاندان زند.ارگ دارای چهار برج می باشد که ارتفاع برج ها از دیوار ارگ بلند تر است.لازم به ذکر است برج جنوب خاوری بعلت نشست کژ شد.

در ورودی  ارگ که دری چوبی ساخته خاندان قدرت است در سمت خاوری ساختمان واقع شده است در بالای در وردی نقاشی بروی کاشی هفت رنگ وجود دارد که کشته شدن دیو سپید به دست رستم دستان را نشان می دهد.

حیاط ارگ به شگل مستطیل دارای درازای 120 متر در پهنای 100 متر می باشد.در اطراف و میانه آن حوض های بزرگی با آبنما های زیبا به چشم می خورد.درختان نارنجی که در حیاط دیده می شود دارای عمری داراز می باشند که بعضی از آنها بیش از 200 سال عمر دارند.ودرفصل بهار با شگوفه های بهار نارنج عطر وفضای دلنشین به حیاط ارگ می دهند.

ارگ دارای سه شاه نشین در سمت های باختری، جنوب و شمال می باشد.شاه نشین شمالی مخصوص زمستان می باشد و شاه نشین باختری مخصوص بهار و شاه نشین جنوبی مخصوص فصل تابستان می باشد.در دوسمت و پشت هر شاه نشین اتاقها وایوان هایی قرار دارد.

در سمت باختری ارگ تالار اصلی و منزل رسمی واستراحتگاه کریمخان زند قرار داشته است.تالاری که فعلا دوستون چوبی بلند در جلو آن وجود دارد که در زمان کریم خان دارای دوستون سنگی یک پارچه بوده است که اغا محمد خان قاجار این دوستون را برای ساخت کاخ گلستان به تهران منتقل کرده و به جای آن این دو ستون چوبی را کار گذاشته است.

در سمت خاوری ارگ در ورودی ارگ قرار دارد.این قسمت تنها قسمتی است که در آن تالاری ایجاد نشده است.در این قسمت دیواری بلند وجود دارد که بین این دیوار و دیوار خارجی ارگ فاصله ای به اندازه دالان ورودی ارگ را بوجود اورد. که در این فاصله چند ساختمان وجود دارد.در شمال این دالان حیاطی کوچک وجود دارد که در گذشته دارای چند اتاق بوده است.این اتاق ها مقر و منزل خدمتگذاران و نگهبانان ارگ بوده است ولی در حال حاضر این حیاط متروک می باشد.

در جنوب دالان حمام خصوصی ارگ قرار دارد و برای رفتن به داخل آن باید از دری که در جنوب خاوری قرار دارد استفاد کرد. حمام از سه قسمت تشگیل شده است رختکن ،سالن و خزینه(دو خزینه وجود دارد که یکی از دیگری کوچک تر می باشد)تشگیل شده است.آب حمام از حوض که در پشت بام حمام بوده است تامین می شده است. وجود این حمام در قسمت جنوب خاوری باعث نشست برج این قسمت ارگ و کژ شدن این برج شده است.

ارگ کریم خانی ساختمانی مجلل است که اتاق های آن با نقاشی های زیبای تزیین شده است.اما از سال1315تا1345به عنوان زندان شهربانی مورد استفاده قرار گرفته . که باعث شد همه آثار نقاشی ها ومقرنس کارهای آن با گچ پوشیده و دود گرفته شود.بیشتر اتاق ها و تالارهای آن با سقف کاذب ودیوارهای به صورت سلول های کوچکی در آمد.بخاطر همین موضوع مردم شیراز به ارگ کریم خانی زندان کریم خان هم می گویند. هم اکنون بسیاری از اتاقها وتالارهای ان مرمت شده که نمونه ای از معماری زیبای دوران زندی را نشان می دهد

 

/ 8 نظر / 11 بازدید
نسرین هاشمی فر

سلام داریوش جان .خوشحالم که خبرم کردی گلم من خیلی دلم می خواد بیام شیراز رو ببینم با این تعریفهایی که تو کردی حتمن امسال میام .همیشه نویسا باشی[گل][گل][گل]

سارا

سلام دوست عزیز وب سایت زیبایی داری خوشحال میشم به وب سایت من هم سری بزنی http://www.dvdkadeh.com/

پریا

سلاام خیلی جالبه در مورد شیراز می نویسی من مادر بزرگم شیراز زندگی میکنه کم میرم شیراز ولی واقعا شهر دوست داشتنیه[لبخند]

Filomena

چقدر سخته دلت بخواد باز سرت را به دیواری تکیه بدی که یه روز زیر آوار غرورش همه وجودت له شده چقدر سخته وقتی که پشتت به اون باشه و قطره های اشک گونه هاتو خیس کنه ولی مجبور باشی بخندی تا نفهمه که هنوز هم دوستش داری ... سلام . ممنونم بابت حضور سبزتون تو وبلاگم. با "یاد تو" به روزم . www.tarannom-hayat.mihanblog.com

نرگس گ.

درود بر داریوش عزیز. هر وقت وارد ارگ میشم، معماری ها و اتاق هایی که خالی هستند را می بینم، ذهنم میره به روزهایی که توی این اتاق ها ، چقدر اتفاق افتاده. چقدر زندگی جریان داشته. نسل هایی که اومدند و رفتند. امروز دوباره با ارگ کریمخانی شما، ذهنم رفت به قرنها پیش. فراتر از زمان. ممنون.[گل]

نرگس گ.

درود بر داریوش عزیز. امروز هم ارگ کریمخانی را مرور کردم. ممنون.[گل]

گمشده

بابام میگفت 5 سال اونجا زندانی شده بود ولی یه معمار گفت اونجا زندان نبوده.شاید یه زمانی بوده نه؟